3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-2015

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες

Η μόρφωση είναι σημαντικό αγαθό και δικαίωμα κάθε παιδιού. Αυτή φωτίζει τη σκέψη, διευρύνει και καθοδηγεί το μυαλό του ανθρώπου, ώστε να τον κάνει ελεύθερο, υπεύθυνο και χρηστό πολίτη και γενικά ολοκληρωμένο Άνθρωπο. Καταξιωμένος πολίτης είναι εκείνος που πιστεύει και παλεύει για αρχές και ιδανικά, με όπλα τη γνώση και την αρετή, τα οποία το Σχολείο φροντίζει να σας δώσει.

Δυστυχώς, ζούμε σ? ένα κόσμο στον οποίο δεν επικρατεί η αρετή και η γνώση, η δικαιοσύνη και η αληθινή ελευθερία. Ταυτόχρονα η οικονομική κρίση δημιουργεί πολλά προβλήματα για όλους και οδηγεί σε πολλά αδιέξοδα. Αυτή όμως η σκληρή πραγματικότητα δεν πρέπει να μας εμποδίζει να ζούμε σωστά, με ό,τι πιστεύουμε ότι είναι υγιές και ωφέλιμο, όχι μόνο για τον καθένα μας, αλλά και για το κοινωνικό σύνολο.

Η επιτυχία δεν έρχεται από μόνη της, αλλά χρειάζεται πολλή προσπάθεια και πολύς κόπος. Η επιμέλεια και η φιλοτιμία, η εργατικότητα και η συνέπεια, η υπευθυνότητα και η συνεργασία, η εμπιστοσύνη και η καλή διάθεση, μέσα στη σχολική κοινωνία, η αληθινή αγάπη και η πίστη στο Σχολείο οδηγούν σ? αυτή. Σ? αυτή την προσπάθεια θα είμαστε πάντα δίπλα σας, έτοιμοι να σας δώσουμε, με τις γνώσεις και την εμπειρία μας, κάθε δυνατή βοήθεια, για να ξεπεράσετε τις δυσκολίες και να νιώθετε ευτυχισμένοι και ήρεμοι, μέσα στο σχολικό χώρο.

Αγαπητά μας παιδιά

Καλλιεργημένος και μορφωμένος άνθρωπος δεν θεωρείται αυτός που έχει μόνο γνώσεις, αλλά αυτός που τον χαρακτηρίζει και το ήθος, η ανθρωπιά, η αρετή, η ευγένεια, οι καλοί τρόποι, ο σεβασμός της προσωπικότητας του άλλου, η τήρηση των δημοκρατικών διαδικασιών, αυτός που είναι έτοιμος να προσφέρει στο συνάνθρωπο και στο κοινωνικό σύνολο. Το Σχολείο θα προσπαθήσει να καλλιεργήσει, στον καθένα, και αυτή την πλευρά του χαρακτήρα. Όμως κι εσείς πρέπει να ενισχύετε αυτή την προσπάθεια επιλύοντας τις όποιες διαφορές σας με διάλογο και σεβασμό, απευθυνόμενοι με ευγένεια στους καθηγητές σας, αποφεύγοντας τις αισχρολογίες, σεβόμενοι τον εαυτό σας, τους συμμαθητές σας και γενικά το σχολικό περιβάλλον.

Η ομαλή και αποδοτική λειτουργία της μαθητικής κοινότητας εξαρτάται από την τήρηση των νόμων και των κανόνων της εκπαίδευσης, με βάση τους οποίους ρυθμίζονται οι σχέσεις μεταξύ σας και με τους καθηγητές σας, από την τακτική φοίτηση, το σεβασμό και την προστασία της σχολικής περιουσίας και γενικά από τη σωστή συμπεριφορά. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι όλοι, καθηγητές και μαθητές, θα συνεργαστούμε ώστε η κάθε αίθουσα διδασκαλίας και γενικά το σχολείο μας να λειτουργεί σύμφωνα με τους κανόνες μιας δημοκρατικής κοινωνίας, επιτυγχάνοντας τους στόχους μας.

Με τις σκέψεις αυτές, ο διευθυντής και οι καθηγητές του Σχολείου σας καλωσορίζουμε στο 3ο Γυμνάσιο και σας ευχόμαστε κάθε πρόοδο στα μαθήματα σας, σε μια γόνιμη και δημιουργική σχολική χρονιά.

Ναύπακτος 11 / 9 / 2014

Πιτσιάκκας Πέτρος