Παρουσίαση αποτελεσμάτων του προγράμματος eTwinning “Gaining experience of daily life by chemistry experiments”

Το 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου συμμετείχε φέτος στο πρόγραμμα  eTwinning “Gaining experience of daily life by chemistry experiment”, μαζί με το σχολείο Lycée des métiers Louis Blériot, Trappes Γαλλίας. Εργάστηκαν

13 μαθητές Γ΄ Γυμνασίου και 4 καθηγητές. Στόχος μας ήταν οι μαθητές να κερδίσουν εμπειρίες μέσα από πειράματα Χημείας καθημερινής ζωής.

Οι μαθητές μας παρασκεύασαν σαπούνι, αξιοποιώντας ανακυκλώσιμο τηγανέλαιο που συλλέγουμε στο σχολείο. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να εκτελέσουμε άλλο πείραμα, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος της προγραμματισμένης περιόδου εκτέλεσης πειραμάτων το σχολείο ήταν κλειστό λόγω κορωνοϊού. Πάντως, η εμπειρία της παρασκευής σαπουνιού ήταν καταπληκτική και το αποτέλεσμα εξαιρετικό!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που εργάστηκαν!

Lab

Sapon