Την Κυριακή 19/3/2023, μία ημέρα πριν την εαρινή ισημερία, πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου το πείραμα του Ερατοσθένη, συμμετέχοντας στην πανελλήνια δράση της ΠΑΝΕΚΦΕ. Είναι ένα από τα ομορφότερα και διδακτικά πειράματα, στο οποίο οι μαθητές με τη βοήθεια μιας κατακόρυφης ράβδου και μιας μεζούρας και εφαρμόζοντας Μαθηματικά, Φυσική, Γεωγραφία, Αστρονομία και Τεχνολογικά Εργαλεία όπως Google Maps και Stellarium (ουσιαστικά ένα STEM project), υπολογίζουν την περίμετρο της Γης. Συμμετείχαν μαθητές του Ομίλου Αστρονομίας, με την καθοδήγηση των καθηγητών Αργύρη Δρίβα και Αλεξάνδρας Μητρούσια. Στη συνέχεια, την Τρίτη 21/3/2023 οι μαθητές Φαίη Μ., Ευαγγελία Τ., Παναγιώτης Π. και Παναγιώτης Χ. συμμετείχαν στην πανελλήνια "διαδικτυακή οβελισκοδρομία" της ΠΑΝΕΚΦΕ, μέσω kahoot, στην οποία κατέλαβαν την 5η θέση.