Με μεγάλη μας χαρά υποδεχτήκαμε την κ. Λένα Διβάνη στο 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου στις 10/10, με την ευκαιρία της παρουσίασης του τελευταίου βιβλίου της “Ονειρεύτηκα τη Διδώ” στην πόλη μας. Η καθηγήτρια της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ και συγγραφέας, αφού περιηγήθηκε στους χώρους του σχολείου μας, συνομίλησε με μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης για τη Διδώ Σωτηρίου, το ίνδαλμά της όπως τη χαρακτηρίζει, ζωντανεύοντας μοναδικά με τον ιδιαίτερο διαδραστικό και γλαφυρό τρόπο της τα πρώτα χρόνια της ζωής της Διδώς στο Αϊδίνι και τη Σμύρνη, καθώς και πλευρές της προσωπικότητά της, την εποχή και τα ιστορικά γεγονότα που έζησε, κάνοντάς τα οικεία στα παιδιά.

Η συνάντηση με τη συγγραφέα κ. Διβάνη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια ανθολογημένου κειμένου της Διδώς Σωτηρίου που διδάσκεται στη Β Γυμνασίου αλλά και των εν εξελίξει στο σχολείο μας εκδηλώσεων για τα 100χρονα της Μικρασιατικής εκστρατείας και καταστροφής. Οι μαθητές και μαθήτριες προσέγγισαν τελικά με την αφήγηση-βιογραφία δύο διακεκριμένες συγγραφείς συμμετέχοντας σε ένα διαφορετικό μάθημα.

Κυρία Διβάνη, ευχαριστούμε για την τιμή να σας έχουμε κοντά μας.

Ο διευθυντής Οι υπεύθυνες καθηγήτριες