Το σχολείο θα πρέπει να είναι, κιβωτός γνώσεων, χωνευτήρι ιδεών, ένας ζωντανός οργανισμός, ανοικτός στην κοινωνία, ο οποίος θα δίνει και θα προσλαμβάνει ερεθίσματα τα οποία δημιουργούν ατμόσφαιρα επικοινωνίας, διεγείρουν το στοχασμό, την αγάπη του ωραίου και της τέχνης, τη δίψα για ζωή. Πρέπει σε τελική ανάλυση να είναι ελκυστικό.

Στα πλαίσια αυτής της φιλοσοφίας, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015 θα αναπτυχθούν στο 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου τα παρακάτω Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων:

1. Αγωγή Υγείας: «Η νικοτίνη σε σβήνει»: Συντονίστρια αναλαμβάνει η κ. Πλατανιώτη Ιωάννα (ΠΕ04.05). Ως μέλη συμμετέχουν οι: Μπαλή Γεωργία (ΠΕ08), Καλογεράς Δημήτρης (ΠΕ03), Ταμβάκη Αργυρώ (ΠΕ01).
  2. Περιβαλλοντικό: «Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι» Συντονιστής αναλαμβάνει ο κ. Δρίβας Ανάργυρος (ΠΕ04.01). Ως μέλη συμμετέχουν οι: Αδαμοπούλου Ελένη (ΠΕ02), Τσιάρα Γεωργία (ΠΕ05), Πρασίδου Ευαγγελία (ΠΕ06).
  3. Πολιτιστικό: «Από το Βυζάντιο στην Αναγέννηση» (Συντονιστής αναλαμβάνει ο κ. Πιτσιάκκας Πέτρος (ΠΕ02). Ως μέλη συμμετέχουν οι: Κουφού Ειρήνη (ΠΕ02), Ζια Μαρία (ΠΕ11), Μητρούσια Αλεξάνδρα (ΠΕ03)
  4. Πολιτιστικό: «Ήρωες και μορφές της απελευθέρωσης της Ναυπάκτου». Συντονιστής αναλαμβάνει ο κ. Ζέρβας-Παπαρίδης Ηλίας (ΠΕ11). Ως μέλη συμμετέχουν οι: Ιωάννου Χρήστος (ΠΕ01), Αναστασόπουλος Παντελής (ΠΕ16), Ταμβάκη Αργυρώ (ΠΕ01)
  5. Πολιτιστικό: «Ραβέννα: Γεωμετρικός ρυθμός» Συντονίστρια αναλαμβάνει η κ. Μπαλή Γεωργία (ΠΕ08). Ως μέλη συμμετέχουν οι:  Πλατανιώτη Ιωάννα (ΠΕ04.05), Καλογεράς Δημήτρης (ΠΕ03), Βλάχου Βασιλική (ΠΕ02)
  6. Περιβαλλοντικό: «Κομποστοποίηση οικιακών απορριμάτων». Συντονίστρια αναλαμβάνει η κ. Παπακωνσταντίνου Σμαρώ (ΠΕ 15). Ως μέλη συμμετέχουν οι:  Πατσαούρας Κων/νος (ΠΕ04.02), Βερύκιος Ιωάννης (ΠΕ03), Δρίβας Ανάργυρος (ΠΕ04.01).