Στις 29 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκε από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών ο 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής. Για κάθε τάξη Γυμνασίου ? Λυκείου δόθηκαν ξεχωριστά θέματα. Μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων πολλοί μαθητές του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου, απ? όλες τις τάξεις, γνώρισαν τη διάκριση γεγονός που αποδεικνύει την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο σχολείο.

Το γεγονός αυτό αποκτά ιδιαίτερη σημασία σε μια εποχή κατά την οποία το δημόσιο σχολείο «πυροβολείται» από παντού και από πολλούς.   Συγκεκριμένα ο μαθητής της Β τάξης Καπεντζώνης Νικόλαος κατέκτησε την 4η θέση. Στην ίδια τάξη διακρίθηκαν επίσης οι Αμπλάς Νικόλαος, Πράππας Κων/νος, Πράππας Τριαντάφυλλος, Τσιακούμης Κων/νος, Φούντα Βιολέτα. Από την Α τάξη διακρίθηκε ο Δρίβας Νικόλαος και από τη Γ τάξη η Πράππα Άνθια.

Θερμά συγχαρητήρια, τόσο στους διακριθέντες, όσο και στους γονείς τους, με την ευχή η διάκριση αυτή να συνοδευτεί και με άλλες στο μέλλον.