ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Τα Σχολεία της Δ/θμιας Εκπ/σης του Δήμου Ναυπακτίας στα πλαίσια των «Παιδευτικών Διαλόγων» που καθιέρωσαν από την περσινή χρονιά συνδιοργάνωσαν εκδήλωση με θέμα την Παγκόσμια Κλιματική Μεταβολή και τις επιπτώσεις της.

Η εκδήλωση έγινε την Κυριακή 13 Μαρτίου 2011 στην κατάμεστη από κόσμο Παπαχαραλάμπειο αίθουσα εκδηλώσεων της πόλης με ομιλητή τον Ακαδημαϊκό, Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών και  πρόεδρο της Διεθνούς Επιτροπής Όζοντος κ. Χρήστο Ζερεφό.

Στην αρχή, ο διευθυντής του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου κ. Πιτσιάκκας Πέτρος, εκ μέρους όλων των διευθυντών, τόνισε πως «το σχολείο, εκτός από πάροχος γνώσης, έχει και έναν ευρύτερο παιδευτικό ρόλο. Ως εκ τούτου οφείλει να παρεμβαίνει στα ζητήματα που απασχολούν την τοπική, αλλά και την παγκόσμια κοινωνία. Γι? αυτό και τα Σχολεία της Δ/θμιας Εκπ/σης του Δήμου Ναυπακτίας, ανταποκρινόμενα σε αυτόν το ρόλο,  στα πλαίσια των «Παιδευτικών Διαλόγων» συνδιοργανώνουν τη σημερινή ομιλία με θέμα:

«Η Παγκόσμια Κλιματική Μεταβολή και οι επιπτώσεις της»

Οι κλιματικές αλλαγές, όπως όλοι ομολογούν, είναι το μεγαλύτερο περιβαλλοντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης. Ένα πρόβλημα που θα μας απασχολεί σε βάθος χρόνου. Οι αλλαγές που θα γίνουν και οι συνέπειες που θα προκύψουν θα επηρεάσουν τόσο εμάς όσο και τα παιδιά μας. Αν δεν ληφθούν μέτρα, για την αντιμετώπιση του προβλήματος, όλες οι χώρες θα υποφέρουν.

Γι? αυτό και φέτος επελέγη το συγκεκριμένο θέμα με στόχο να αναδειχθεί το πρόβλημα, να ενημερωθεί ο κόσμος για τις αιτίες, τις ευθύνες και τις συνέπειες του, να ευαισθητοποιηθεί, να προβληματιστεί και να επανεξεταστούν συμπεριφορές και πολιτικές».

Στη συνέχεια, αφού παρουσίασε τον κ. Ζερεφό τον ευχαρίστησε για την τιμή που έκανε στα σχολεία της Δ/θμιας Εκπ/σης Ναυπακτίας αποδεχόμενος την πρόταση να μιλήσει για ένα τόσο ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα, όπως αυτό της κλιματικής αλλαγής.

Ο κ. Ζερεφός αρχικά μίλησε για τα δραματικά γεγονότα που συνέβησαν στην Ιαπωνία εξαιτίας του καταστροφικού σεισμού και του παλιρροϊκού κύματος που δημιουργήθηκε. Στη συνέχεια έκανε μια ιστορική αναδρομή για την κλιματική αλλαγή κυρίως από το 1600 και μετά που έχουμε πληροφορίες επισημαίνοντας τις δραματικές αλλαγές που έγιναν από τότε μέχρι σήμερα. Με βάση τις επιστημονικές προβλέψεις αν δεν αναστραφεί η κατάσταση τότε θα ανατραπεί η ο σημερινός κλιματολογικός χάρτης με αποτέλεσμα σε κάποιες περιοχές να έχουμε υπερβολικά ποσοστά βροχόπτωσης ενώ σε κάποιες άλλες δε θα πέφτει βροχή. Επίσης όλο και πιο συχνά θα παρατηρούνται ακραία καιρικά φαινόμενα. Αποτέλεσμα αυτής της εξέλιξης θα είναι η ερημοποίηση της Ελλάδας, της Τουρκίας, της Μέσης Ανατολής, του μεγαλύτερου τμήματος της Αφρικής κλπ. Επίσης θα ανέβη η στάθμη της θάλασσας με αποτέλεσμα μέχρι το 2100 να αλλάξει η διάταξη της ακτογραμμής. Βασική αιτία αυτής της εξέλιξης είναι η χρήση του πετρελαίου και του άνθρακα. Γι? αυτό και η διεθνής κοινότητα θα πρέπει να επανεξετάσει την πολιτική της σε σχέση με τις μορφές ενέργειας που χρησιμοποιούνται, δίνοντας έμφαση στις ήπιες μορφές. Θα πρέπει να γίνει προγραμματισμός σε σχέση με την ακολουθούμενη πολιτική και ανάλογα με τα δεδομένα που επικρατούν σε κάθε μια να αναπτύξει και μια μορφή ενέργειας. Η πυρηνική ενέργεια να αναπτυχθεί σε χώρες που δεν είναι σεισμογενείς, η ηλιακή και η αιολική σε άλλες στις οποίες οι κλιματολογικές συνθήκες το επιτρέπουν κλπ. Ως προς την Ελλάδα τόνισε πως με την ηλιοφάνεια που έχει αλλά και με τους ανέμους που πνέουν θα πρέπει να μετατραπεί στα «Εμιράτα των ήπιων μορφών ενέργειας».