Την Κυριακή 16/10/2022 ξεκινάει η λειτουργία του Κοινού Ομίλου Αστρονομίας, στον οποίον συμμετέχουν συνολικά 47 μαθητές από τα σχολεία:

1ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου με υπεύθυνη την Αναστασία Γεωργακοπούλου, 2ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου με υπεύθυνη την Αθηνά Φορλίδα, 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου με υπεύθυνο τον Αργύρη Δρίβα, Γυμνάσιο Αντιρρίου με υπεύθυνη την Αναστασία Γκαραγκούνη, Γυμνάσιο Αιτωλικού με υπεύθυνο τον Γιώργο Διαμαντόπουλο.

Οι συναντήσεις θα γίνονται  διαδικτυακά 6-9 μ.μ. Κυριακές, με περιεχόμενο ανάπτυξη και συζήτηση θεμάτων αστρονομικού ενδιαφέροντος, προετοιμασία για συμμετοχή στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό Αστρονομίας, ατομικές και ομαδικές εργασίες κ.ά..

Όταν το επιτρέπει ο καιρός θα προγραμματίζονται δια ζώσης συναντήσεις στα σχολεία, όπου θα γίνεται ουρανογραφία και αστροπαρατήρηση με τηλεσκόπιο που διαθέτει το 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου.