Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Παρασκευή 19-10-2018 η παρουσίαση σε μαθητές της Α΄ Τάξης του Σχολείου μας του εκπαιδευτικού προγράμματος  «Όταν  φυσάει ο άνεμος… τριήρεις πάνε» από αρμόδιο προσωπικό της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτωλ/νίας & Λευκάδος στο πλαίσιο της θεματικής «ΠΝΟΕΣ ΑΝΕΜΩΝ» του εορτασμού «Περιβάλλον και Πολιτισμός 2018» του Τμήματος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Προγραμμάτων Επικοινωνίας της Διεύθυνσης  Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του ΥΠΠΟΑ.

Παρουσίαση.

Κατά τη διάρκεια της πραγματοποίησης της παρουσίασης του  εν  λόγω  προγράμματος  έγινε αναφορά στην Αρχαία  ναυσιπλοΐα/ναυπηγική, τις ιστορικές ναυμαχίες της περιοχής  μας  και  το ρόλο που διαδραματίζουν οι άνεμοι και οι καιρικές συνθήκες. Πιο συγκεκριμένα έγινε αναφορά:  α) στις  ναυμαχίες  που  έλαβαν  χώρα  στα  νερά  του Κορινθιακού κόλπου στην α΄ φάση του Πελοποννησιακού πολέμου μεταξύ του Αθηναϊκού και  του  Πελοποννησιακού  στόλου  β)  στη  ναυμαχία  του  Ακτίου  στη  νότια  ακτή  του Αμβρακικού  –  εμβληματικό  γεγονός  για  την  περιοχή  και  τον  αρχαίο  κόσμο  και  γ)  στη Ναυμαχία της Ναυπάκτου (1571 μ.Χ.) μεταξύ του τουρκικού στόλου και του Χριστιανικού συνασπισμού.

Παρουσίαση.