Η μέτρηση της περιμέτρου της Γης με τη μέθοδο του Ερατοσθένη

Την Παρασκευή 22-9-2017, στην φθινοπωρινή ισημερία, 28 μαθητές της ομάδας Αστρονομίας του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου συμμετείχαν στο διεθνές project «Eratosthenes Experiment 22.09.2017», http://eratosthenes.ea.gr/ .

Αφού παρακολούθησαν ένα κατατοπιστικό βίντεο με αφηγητή τον Carl Sagan, ακολούθησε συζήτηση επί της μεθόδου. Όταν έγινε κατανοητή η μέθοδος, οι μαθητές βγήκαν στο προαύλιο του σχολείου, όπου πραγματοποίησαν τη μέτρηση. Στη συνέχεια έγινε επεξεργασία της μέτρησης στην τάξη.

Το σχολείο μας αντάλλαξε μετρήσεις με το Γυμνάσιο Κρόκου Κοζάνης και με το Gimnazija ''Svetozar Markovic" από τη Νις της Σερβίας, με τα οποία βρίσκεται στον ίδιο, περίπου, μεσημβρινό.

Στο τέλος οι μαθητές αξιολόγησαν τη μέθοδο και αναζήτησαν πιθανά σφάλματα κατά τη διαδικασία της μέτρησης.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή κ. Χρήστο Ιωάννου και τους συναδέλφους καθηγητές που επέτρεψαν στους 28 μαθητές να αφιερώσουν τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες στο project.

Αργύρης Δρίβας

Φυσικός στο 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου