Έτοιμο το κομπόστ !!!

Το καλοκαίρι πέρασε και ο χρόνος που μεσολάβησε ήταν αρκετός ώστε να ωριμάσει το κομπόστ στους κάδους του σχολείου μας.

Η ανοιξιάτικη δουλειά των μαθητών της περιβαλλοντικής ομάδας του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου, που υλοποίησε το πρόγραμμα «Περιποίηση σχολικού ανθόκηπου και κομποστοποίηση», απέδωσε καρπούς.

Ό,τι κλαδέματα έγιναν κατά την περιποίηση του ανθόκηπου ρίχτηκαν στους κάδους, μαζί με φυτικά υπολείμματα από τα σπίτια ή από το κολατσιό των μαθητών του σχολείου (μήλα,  μπανανόφλουδες κ.τ.λ.), αποσυντέθηκαν και από οργανικά μετατράπηκαν σε ανόργανα υλικά.

Το περιερχόμενο των κάδων κοσκινίστηκε και το λεπτόκοκκο κομπόστ, 100 λίτρα πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά, συσκευάστηκε και είναι έτοιμο να εμπλουτίσει το χώμα στις γλάστρες και στα φυτά του σχολείου.