«Το πείραμα του Ερατοσθένη» αναβιώνει, διδάσκει και συναρπάζει

στα ελληνικά σχολικά προαύλια!

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016 το ιστορικό πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της Περιφέρειας της Γης, από μαθητές Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Γυμνασίων, αλλά και πολλών Δημοτικών Σχολείων της χώρας μας!

Η πρωτότυπη αυτή δράση, που συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ).

Περιγραφή της εκπαιδευτικής δράσης

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου, περισσότεροι από 8000 μαθητές και 800 εκπαιδευτικοί από 400 σχολεία της χώρας, την ώρα ακριβώς που μεσουρανούσε ο Ήλιος, με πολύ απλά μέσα, ακολούθησαν πιστά τα βήματα και τους συλλογισμούς του μεγάλου πανεπιστήμονα Ερατοσθένη, όπως έγιναν το 240 π.Χ.(!)

Οι σύγχρονοι ?Γεω-μέτρες? μαθητές στερέωσαν κατακόρυφα ράβδους ή άλλα αντικείμενα, μέτρησαν το ύψος τους και το μήκος της σκιάς τους και στη συνέχεια, με απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς και με τη βοήθεια κατάλληλων εφαρμογών των Νέων Τεχνολογιών (Google Earth, SunCalc κ.ά.), υπολόγισαν την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης.

Η συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου

Στο 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου οι μαθητές του τμήματος Γ1, εργάστηκαν στο προαύλιο του σχολείου με την καθοδήγηση της μαθηματικού Αλέκας Μητρούσια και του φυσικού Αργύρη Δρίβα, και κατόπιν στην αίθουσα με την καθοδήγηση της κ. Μητρούσια και υπολόγισαν την ακτίνα της Γης. Μέτρησαν το μήκος και τη σκιά μιας κατακόρυφης ράβδου ακριβώς τη στιγμή που ο Ήλιος μεσουρανούσε. Επίσης μετρήθηκε η απόσταση Ναυπάκτου ? ισημερινού της Γης με το Google Earth. Μετά έκαναν τις απαραίτητες πράξεις στον πίνακα. Το αποτέλεσμα φαίνεται στην εικόνα. Στην ίδια εικόνα φαίνονται όλες οι θέσεις των υπόλοιπων σχολείων που έκαναν ανάλογη μέτρηση.

Τη δράση διοργάνωσαν τα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚA ΚΕΝΤΡA ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου, 1ο Ηρακλείου Κρήτης