2ο Μαθητικό Χορωδιακό Φεστιβάλ
Έντεχνου Ελληνικού Τραγουδιού

Την Κυριακή 8 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το 2ο Χορωδιακό μαθητικό Φεστιβάλ που διοργανώθηκε από τη Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας σε συνεργασία με το Δήμο Μεσολογγίου στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεσολογγίου.

Στο Φεστιβάλ έλαβαν μέρος 8 σχολεία από την Αιτ/νία μεταξύ των οποίων και το 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου.

Η χορωδία του σχολείου, υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Μουσικής κ. Αναστασόπουλου Παντελή, ερμήνευσε, με επιτυχία, τα παρακάτω τέσσερα έργα  Ελλήνων συνθετών:

• Κεμάλ των Μ.Χατζιδάκι ? Ν. Γκάτσου,
  • Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς των Α. Καλδάρα ? Πυθαγόρα,
  • Τσάμικος των Μ. Χατζιδάκι ? Ν. Γκάτσου,
  • Περιμπανού των Μ. Χατζιδάκι ? Ν. Γκάτσου.

αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα και τις επευφημίες των παρευρισκομένων.

Οι εντυπώσεις, τα σχόλια και οι κριτικές που διατυπώθηκαν, στο τέλος του Φεστιβάλ, για την ποιότητα της δουλειάς που γίνεται στο σχολείο, ήταν ιδιαίτερα κολακευτικές για τους μαθητές που συμμετείχαν για τον υπεύθυνο καθηγητή μουσικής κ. Αναστασόπουλο Παντελή και γενικά για το 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου.