Το 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου στα πλαίσια της πολιτιστικής του δραστηριότητας με στόχο να φέρει σε επαφή τους μαθητές του σχολείου με καταξιωμένους Έλληνες συγγραφείς και να γίνει, εκτός από πάροχος γνώσης, εργαστήρι και κέντρο πολιτισμού, φιλοξένησε το Σάββατο το απόγευμα 6 Φεβρουαρίου 2010, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, την κ. Ευγενία Φακίνου.

Στην κατάμεστη αίθουσα, παρουσία των φορέων της πόλης, μαθητών και πλήθος κόσμου, παρουσιάστηκε, από τις μαθήτριες της Β΄τάξης, Παπαπολίτη Αγγελική, Ντότσικα Κων/να, Ζησιμοπούλου Ελευθερία, Μπαράκου Αθανασία και Παπανικολάου Νίκη, υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου τους κ. Μαντζαβά Χρυσούλας, η εργογραφία-βιογραφία της συγγραφέως και το έργο Αστραδενή.

Ο διευθυντής του σχολείου φιλόλογος κ. Πιτσιάκκας Πέτρος παρουσίασε το έργο Έρως, Θέρος, Πόλεμος.

Στη συνέχεια η κ. Φακίνου απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών και του κοινού.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση