Στα πλαίσια του 75ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «ΘΑΛΗΣ» που διεξήχθη το Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014, δύο μαθητές της Γ τάξης του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου η Βασιλοπούλου Λαμπρινή του Γεωργίου και ο Καπεντζώνης Νικόλαος του Γεωργίου, διακρίθηκαν εξασφαλίζοντας τη δυνατότητα συμμετοχής τους στην επόμενη φάση του διαγωνισμού «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που θα γίνει στις 17 Ιανουαρίου 2015.

Η πανελλήνια επιτυχία των μαθητών μας αποτελεί  διάκριση και του 3ου Γυμνασίου, αφού αποτελεί έμπρακτη απόδειξη της δουλειάς που γίνεται σ? αυτό. Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγχαίρουμε τους μαθητές αλλά και τους διδάσκοντες καθηγητές για την διάκριση και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στη συνέχεια.