Την Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου, στα πλαίσια της επικοινωνίας των γονέων με το σχολείο, πριν από την επίδοση της βαθμολογίας του Α τριμήνου, διοργανώθηκε εκδήλωση στο 3ο Γυμνάσιο με θέμα «Στρες και Εφηβεία»  με προσκεκλημμένη - εισηγήτρια την παιδοψυχίατρο κ. Παναγιώτα Κοργιαλά. Η κ. Κοργιαλά απευθυνόμενη στους γονείς τόνισε μεταξύ των άλλων τα εξής:

«Το στρες είναι οικείο και λειτουργικό συναίσθημα. Είναι  όμως λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ φυσιολογικού και παθολογικού στρες. Οφείλεται σε γενετικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες. Εμφανίζεται με εφίδρωση, τρόμο, ζάλη, ξηροστομία, διάρροια, ημικρανίες και δερματικές ενοχλήσεις. Στους εφήβους έντονο είναι το θέμα της ακμής, οι εκρήξεις οργής, η ευερεθιστότητα, οι απουσίες από το σχολείο. Η αντιμετώπιση του στρες περιλαμβάνει τεχνικές χαλάρωσης, τη γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, την οικογενειακή θεραπεία. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού είναι πολύ σημαντικός στο να ενθαρρύνει τον έφηβο να εκφράζει τα συναισθήματά του, αλλά και να εκτίθεται σταδιακά στις στρεσσογόνες καταστάσεις πάντα σε συνεργασία με τον ειδικό ψυχικής υγείας  και τον γονιό. Ο γονιός με τη σειρά του πρέπει να μάθει να ακούει ενεργητικά το παιδί του, να μην υποτιμά αλλά ούτε και να υπερεκτιμά τα προβλήματά του, να το βοηθά να προγραμματίζει τις δραστηριότητές του, να μην του μεταφέρει δικές του φοβίες και άγχη και να ζητά τη βοήθεια του ειδικού όταν τη χρειάζεται. Άλλωστε είναι γνωστό ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία».

Στη συνέχεια η κ. Κοργιαλά συνομίλησε με τους γονείς και απάντησε σε ερωτήσεις.